• پاک کردن همه مقایسه
 • ورود / ثبت نام
 • علت صدای زیادیخچال چیست؟

  هرصدای ازیخچال نشان دهنده چیست؟

  همانطورکه می دانید یخچال یکی از مهمترین وسایل خانه و آشپزخانه است که عملا زندگی بدون آن امکان پذیر نیست. یخچال برای خنک نگه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی ها و جلوگیری از فساد زود هنگام آنها نقش اساسی دارد. اما یکی از مواردی که می تواند بسیاری از افراد را از دست یخچال فریزر خود کلافه کند، تا حدی که به فکر تعویض آن بیوفتند، سر و صدای زیاد یخچال است که در این مطلب به انواع آن و علت بروز هر یک خواهیم پرداخت.

  توجه کنید که صداهای مختلفی ممکن است از یخچال خود بشنوید، با این حال تمامی این صداهای تولید شده به معنای وجود مشکل و ایراد در یخچال شما نیستند. برخی از صداهای یخچال طبیعی و به دلیل کارکرد کمپرسور یا موتور یخچال است که در هنگام کار سر و صدا خواهد داشت. اما در صورتی که صدای یخچال خیلی بلند و آزار دهنده باشد و یا سر و صدای عجیبی از آن شنیده شود، نشان از وجود مشکلی در دستگاه است که باید حتما به آن رسیدگی شود.

  علت صدای زیادیخچال چیست؟

   

  بوق زدن یخچال نیز یکی دیگر از صداهای یخچال به شمار می رود که جنبه هشدار دهنده دارد. علت بوق زدن یخچال نیز می تواند متفاوت باشد. ممکن است به دلیل باز ماندن درب برای مدت طولانی بوق زدن یخچال روی دهد و یا اینکه هشداری برای بروز مشکل جدی تری باشد.

  در صورتی که سرو صدای زیاد و عجیبی از یخچال خود می شنوید، یا اینکه یخچال دائما بوق می زند، با تعمیرکاران متخصص و ماهر برای پیدا کردن علت صدای یخچال و نحوه برطرف کردن آن مشورت کنید. به یاد داشته باشید که یخچال فریزر یکی از لوازم گران قیمت و حساس آشپزخانه است و در صورتی که تخصص و دانش فنی کافی ندارید، به هیچ وجه به دستکاری سر خود آن نپردازید و مشکل را تشدید نکنید!

  علت صدای زیاد یخچال

  علت صدا دادن یخچال می تواند به چندین عامل مختلف مربوط باشد که پس از عیب یابی یخچال می توان به طور دقیق تر در رابطه با آن اظهار نظر نمود. اما برخی از سر و صدا های زیاد یخچال که در بسیاری از مواقع تکراری و رایج می باشند و علت این صداها را در این بخش بررسی خواهیم کرد.

  علت صدای زیادیخچال چیست؟

   

  تراز نبودن یخچال

  گاهی اوقات دلیل سر و صدای زیاد یخچال به دلیل تراز نبودن آن است! تراز نبودن یخچال می تواند در نحوه کارکرد اجزایی همچون کمپرسور که مایع مبرد را در داخل لوله ها به راه می اندازد، موثر باشد و به این ترتیب موجب صدای بلند یخچال گردد. بنابراین حتما در هنگام نصب یخچال فریزر خود به تراز بودن آن دقت کنید.

  پره ها ی فن یخچال

  فن یخچال وظیفه انتقال هوای خنک به داخل محفظه یخچال را دارد و در صورتی که پره های این فن شکسته شده و یا به دلیل برفک یخچال با یخ و برفک ها برخورد نماید، صدای ناهنجاری از یخچال به گوش می رسد. خوشبختانه تعویض فن یخچال چندان کار دشوار و هزینه برداری نمی باشد و به سادگی توسط یک تعمیرکار ماهر قابل حل خواهد بود.

   

  برای خریدیخچال کلیک بفرمایید

  موتور فن اواپراتور

  موتور فن اواپراتور یکی دیگر از اجزائیست که می تواند علت صدای بلند یخچال باشد. موتور فن اواپراتور در زمانی که کمپرسور مشغول به کار است، جریان هوا را بر روی کویل های اواپراتور برقرار می کند. اگر صدای یخچال از قسمت فریزر به گوش می رسد و به صورت غیر عادی زیاد است، احتمالا مشکل از موتور فن اواپراتور است. در صورتی که این قطعه ایراد داشته باشد، نشانه های دیگری همچون خنک نبودن یخچال همچون گذشته و طولانی تر شدن زمان یخ زدایی نیز وجود خواهد داشت.

  برای تشخیص خرابی موتور فن اواپراتور به داخل قسمت فریزر رجوع کنید و بدنه محافظ فن را دربیاورید. در صورتی که بر روی موتور برفکی تجمع یافته پس از برفک زدایی فریزر به صورت دستی سعی کنید پروانه فن را بچرخانید. چرخش پروانه فن باید با کمترین مقاومتی صورت بگیرد، در غیر این صورت این قطعه به تعویض نیاز خواهد داشت.

  روغن کاری موتور فن اواپراتور یکی از مواردیست که باید در بازدید و سرویس دوره ای یخچال مدنظر باشید تا از کارکرد بدون مشکل آن در طول سال اطمینان حاصل گردد.

  علت صدای زیادیخچال چیست؟

   

  موتور فن کندانسور

  بسیاری از یخچال های بدون برفک امروزی از کویل های کندانسور که به کمک فن خنک می شوند استفاده می کنند. در این مدل یخچال ها، فن کندانسور با گردش جریان هوا بر روی کویل ها از حرارت آنان کم می کند و به تبخیر آب های ناشی از دیفراست یا برفک زدایی نیز کمک می کند. سر و صدای کمپرسور یخچال، یکی از شکایت های رایج مردم است اما در اکثر مواقع منبع سر و صدا، خراب بودن موتور فن کندانسور است. این قعطه همزمن با اواپراتور و کمپرسور یخچال کار می کند و در صورتی که ایراد از آن باشد، یخچال نشانه های دیگری نیز مانند: روشن و خاموش شدن مداوم، تجمع آب زیر یخچال و کاهش میزان خنک بودن از خود بروز خواهد داد.

  این قطعه معمولا در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و می تواند یکی از دلایل صدای زیاد یخچال باشد که به دلیل کثیفی و گرد و خاک زیاد می تواند دچار مشکل شود. بنابراین با تمیز نمودن و روغن کاری آن می توانید تا حدی از این امر جلوگیری نمایید.

  بست، لرزه گیر و سایر اجزای موتور یخچال

  در ادامه علل سر و صدای یخچال می توان به لرزه گیرها، بست های پلاستیکی محافظ و سایر اجزای موتور یا کمپرسور اشاره کرد. معمولا موتور یخچال دارای محافظ بوده و به کمک تعدادی بست و لرزه گیر به بدنه یخچال پیچ می شود. به مرور زمان و به دلیل استهلاک کارکرد یخچال بست ها و لرزه گیرها ساییده شده و ممکن است کنده شوند. درنتیجه موتور در حین کار با لرزش بیشتری همراه بوده که به تولید صدای بلندتری نیز می انجامد.

  علت صداهای موجوددر یخچال

   

  صدای کلیک یخچال

  صدای کلیک مانند یخچال فریزر از کنترل دیفراست آمده و در بعضی مدل های یخچال مربوط کنترل ترموستات است که یکبار به هنگام شروع سیکل و یکبار در پایان سیکل به گوش می رسد. این صدا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد.

  صدای خرخر یخچال

  علت صدای خرخر یخچال می تواند به جریان گاز مبرد درون لوله، لوله آب در پشت دستگاه و یا وسایلی در بالای یخچال مربوط باشد. این صدا طبیعی است هرچند در مواردی که صدای خرخر به پمپاژ مبرد درون لوله ها مربوط می شود، ممکن است بر اثر فرسودگی لوله ها یا جنس بد آنها، رسوبات یا خوردگی های موتور به همراه گاز مبرد درون لوله ها به جریان افتاده و موجب ایجاد سر و صدای ناهنجار یخچال شود.

  صدای تق تق یخچال (قولنج شکستن یخچال)

  لوله های داخلی یخچال را به وسیله تزریق فوم در داخل بدنه محکم می کنند. گاهی به دلیل جدا شدن لوله ها از فوم، جنس بد لوله ها و یا فوم، سر و صدای تق تق مانندی از یخچال به گوش می رسد که اصطلاحا به قولنج شکستن یخچال معروف است. این صدا طبیعی و به دلیل انقباض و انبساط لوله های یخچال است، اما گاهی می تواند بلند و آزار دهنده باشد. متاسفانه در اکثر موارد راه حلی برای رفع این صدای یخچال وجود ندارد چرا که به داخل بدنه و لوله های داخلی مربوط است، در برخی موارد هم اقداماتی را برای کاهش سر و صدای یخچال می توان انجام داد.

  هرصدای ازیخچال نشان دهنده چیست؟

   

  صدای کمپرسور همراه با سوت

  این صدا که می تواند در بسیاری از یخچال های جدید و امروزی نیز شنیده شود، طبیعی و عادی است. کمپرسورهای امروزی که بازده بسیار بالاتری نسبت به مدل های قدیمی دارند، اغلب صدای تقریبا یکنواختی که با سوت و پیچ بلندی همراه است تولید می کنند. این کمپرسورها در ظاهر ممکن است که زمان بیشتری را روشن بوده و کار کنند اما از لحاظ مصرف انرژی بهینه تر و کم مصرف تر از کمپرسورهای قدیمی هستند.

  البته در صورتی که صدای کارکرد کمپرسور آنقدر زیاد باشد که از اتاق دیگر نیز شنیده شود، یا اینکه بیش از یک ساعت طول کشیده و قطع نشود، در آن صورت کمپرسور ایراد داشته و باید با تعمیرکار متخصص یخچال تماس بگیرید.

  صدای ویبره بلند یخچال

  گاهی صدای ویبره یخچال شنیده شده و می تواند آزاردهنده باشد. عموما این صدا به دلیل لرزش یخچال که در تماس با کابینت و یا دستگاه دیگری است به وجود می آید. کناره ها و پشت یخچال را از کابینت و دیوار فاصله دهید، اینکار به گردش هوا و دفع گرما توسط یخچال نیز کمک می کند.همچنین در صورت تراز نبودن یخچال و یا محکم و ثابت نبودن سطح زیرین یخچال ممکن است صدای ویبره دستگاه تشدید شده و بلندتر به گوش برسد.

   

  صدای قل قل یخچال

  گاهی از یخچال صدای قل قل شنیده می شود که از سمت پایین و کنار کمپرسور به گوش می خورد. این صدای قل قل که شبیه به صدای جوشیده شدن است، به دلیل وجود روغن داخل کمپرسور بوده که به داخل کندانسور یا اواپراتور راه یافته است. ممکن است این اتفاق به دلیل جابه جایی و نصب یخچال و یا عوامل دیگر روی داده باشد. در این مواقع حتما با تعمیرکار متخصص یخچال تماس گرفته و مشکل را با او مطرح کنید. معمولا با تخلیه گاز و شستشوی مدار یخچال و سپس شارژ گاز مجدد مشکل برطرف می شود. گاهی لازم است تا روغن نیز مجددا شارژ شود اما این مورد کلی نبوده و در برخی موارد لازم می شود.

  علت صدای تیک تیک یخچال

  اگر یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی شود و یا هر ۵ دقیقه یک بار صدای تیک تیک مانندی می دهد احتمالاً  کثیف شدن کویل کندانسور سیستم شما علت آن باشد. انباشت خاک می‌تواند باعث شود سیم پیچ کندانسور یخچال شما مرتباً سعی در ریست کردن خود کند و در نتیجه شما مدام صدای تیک تیک می شنوید.  توجه کنید که تمیز کردن کویل ها به صورت سالانه بهترین راه برای اطمینان از عملکرد صحیح یخچال شما می باشد.

   یکی دیگر از دلایل شنیدن صدای تیک تیک یا کلیک از یخچال شما می‌تواند به خاطر معیوب بودن رله استارت باشد. اگر مواد غذایی شما  غالباً خراب می شود و یا احساس می کنید سرمای یخچال شما کم شده است، ممکن است این مسئله به دلیل روشن نشدن کمپرسور یخچال به خاطر خراب بودن رله استارت باشد و معمولاً تنها راه حل تعویض کردن رله استارت معیوب است.علت دیگر صدای تیک تیک یخچال می تواند خراب شدن تایمر یخ زدایی باشد. که برای  اطمینان از این مشکل،  باید تایمر را به مولتی متر وصل کنید و  و آن را به صورت مداوم تست کنید.

  هرصدادریخچال نشان دهنده چیست؟

   

  صدای وزوز یخچال

  صدای وزوز یخچال می تواند بخاطر چیزهایی باشد که بالای یخچال قرار داده اید و یا روی بدنه آن چسبانده اید، می توانید این اجسام را از بدنه یخچال جدا کنید و هر چیزی را که روی یخچال گذاشته اید بردارید. همچنین می توانید طرفین یخچال را با دست فشار دهید و ببینید صدای وزوز بدنه یخچال قطع می شود.

  علت دیگر صدای وزوز یخچال می تواند بخاطر تراز نبودن آن باشد. در چنین مواقعی معمولا صدای وزوز را از پایین یخچال می شنوید. مطمئن شوید که یخچال شما تراز است.

  مورد یگر مربوط به یخچال هایی است که یخ ساز یا حالت یخ زدایی خودکار دارند. در چنین مواردی صدای وزوز یا هوممممم مانندی از داخل یخچال شنیده می شود. اگر لوله آب به یخچال شما وصل نیست یخ ساز را خاموش کنید تا از صدای وزوز و یا هومممممم مانند و آسیب به یخچال خود جلوگیری کنید. اگر آب هم وصل باشد ممکن است صدای وزوز آرامی را بشنوید. این صدای آب است که یخ ساز را پر می کند. اگر فشار آب خیلی زیاد باشد، صدای بلندتری می شنوید. شما می توانید فشار آب را کم کنید. حداقل فشار مورد نیاز یخچال تا حدی است که بتوانید ۳/۴ لیوان را در کمتر از ۱۰ ثانیه پر کنید.

  شنیدن صدای وزوز از پشت و پایین یخچال می تواند مربوط به کمپرسوریخچال شما باشد. این صدا معمولا به خاطر فرسوده شدن کمپرسور شنیده می شود و حتی ممکن است سال ها این صدا را بشنوید. اگر صدای وزوز و یا هومممممم مانند خیلی بلند بود، بهتر است از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

  علت صدا دادن درب یخچال

  معمولاً هنگامی که لولاهای در یخچال یا فریزر فرسوده و ساییده می شوند و یا روان کننده لولاها از بین می رود، هنگام باز و بسته کردن در یخچال صدای گوش خراشی شنیده می شود. لوله ها را با دقت روغن کاری کنید تا صدای درب یخچال قطع شود. اگر با وجود روغن کاری با هم درب یخچال شما صدا می دهد باید لولا ها را تعویض نمایید.

  علت بوق زدن یخچال

  یکی دیگر از روش های اعلام هشدار یخچال به شما تولید صدایی به مانند بوق و یا بیپ بیپ کردن ممتد دستگاه است. علت بوق زدن یخچال بالا رفتن دمای داخل دستگاه است اما دلایلی برای این افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال وجود دارد. برخی از این دلایل ساده اند و به دلیل خرابی دستگاه اتفاق نمی افتند.

  به طور مثال، بسته نشدن صحیح درب یا باز گذاشتن درب یخچال برای مدت زمانی ممکن است دلیل بوق زدن یخچال باشد. با بستن درب بوق یخچال نیز قطع می شود. گاهی دمای داخل یخچال فریزر آنچنان بالا می رود که برای رسیدن دوباره دما به مقدار تنظیم شده، چند دقیقه زمان لازم است که می توان با فشردن کلید قطع صدا، بوق کشیدن یخچال را قطع کرد.

  اما علت بوق زدن یخچال می تواند موارد پیچیده تری نیز باشد که به خرابی بخش یا قطعه ای از یخچال باشد. از جمله:

  • ایراد در مجموعه یخساز یخچال
  • ایراد در برد الکترونیکی یخچال فریزر
  • یخ زدن اواپراتور یخچال
  • گرفتگی دریچه هوا یا فن قسمت فریزر
  • ایراد لاستیک دور درب یخچال

  خدمات مشتریان

 • تماس / ارتباط با Buybaneh
 • رویه بازگرداندن کالا
 • نصب / گارانتی / خدمات پس ار فروش
 • سوالات متداول
 • اطلاعات تماس

 • شماره های تماس جهت تماس با مدیریت : 09184844343

  شماره های تماس جهت خرید :
  09184844343
  09184591313

  دفتر : 08734226425

  آدرس : کردستان – شهرتجاری بانه – میدان جهاد – پاساژشهرداری

 • شبکه های اجتماعی