• پاک کردن همه مقایسه
 • ورود / ثبت نام
 • کیفیت تصویر 4k یا Full HD کدامیک بهتر است؟

  ۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings

  کیفیت تصویر 4k یا Full HD کدامیک بهتر است : در این مطلب که در تابستان ۹۶ نوشته و بروزرسانی شده قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد این دو نسل تکنولوژی در تعداد پیکسل های بکار رفته در تلویزیون که با اصطلاح رزولوشن ( Resulation ) بیان میشن در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم و در تصمیم کیری بین این دو تکنولوژی تلویزیون یاریتان دهیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید . 4k یا Full HD

  4K در مقابل 1080p و upscaling: UHD ارزش ارتقاء دارد ؟

  مزایای 4K / UHD بیش از 1080P حداقل بر روی کاغذ میباشد – 4K دارای چهار برابر پیکسل نسبت به 1080p است، و به معنای وضوح تصویر بیشتر میتوان از آن یاد کرد – اما تلویزیون UHD تنها کیفیت تصویر را بهبود می بخشد، اگر:

  یک تلویزیون 4K UHD کیفیت تصویر محتوای بیکیفیتی مانند 1080p Blu-ray را بهبود نمیبخشد.

  دو عکس فوق یک تصویر مشابه را در رزولوشن های مختلف بومی نشان می دهد که به این معنی است که وضوح تصویر و رزولوشن تلویزیون کاملا دقیق است. اولین عکس 4K تصویر نمایش داده شده در تلویزیون Vizio M سری 4K است، و دومین تصویر 1080p نمایش داده شده در تلویزیون VIZIO E سری 1080p است.

  تصویر 4K شفاف تر است و جزئیات بیشتری نسبت به تصویر 1080p دارد.اگر از نزدیک نگاه کنید خواهید دید که لبه های اطراف اشیاء در تصویر 1080 پیکربندی قابل توجهی بیشتر را داراست و حس پیکسلی بودن و پیکسل نما شدن اطراف اشیا بشدت بهتر است. تفاوت این است که مقدار پیکسل های بیشتر از یک صفحه 4k اجازه می دهد تا یک تصویر غنی تر از 1080 داسته باشید.

  اگر شما در انتخوابتان نردد هستید بدانید که کیفیت تصویر 4K بسیار وضوح و کیفیت محتوای پشتیبانی شده در این وضوح را به تسبت 1080 افزایش داده و بسیار شارپ تر و زنده تر هست اما این اختلاف به اندازه اولین گام میشرفت این صنعت یعنی کوچ از SD به HD نیست چون هنوز ما محتوای بسیار کمی در این کیفیت داریم که قابل دسترس عموم نیز باشن.

  لازم به ذکر است که وقتی شما محتوایی با کیفیت 4K در تلویزین UHD تماشا میکنید کیفیت و وضوح را درک خواهید کرد اما وقتی میخواهید محتوایی غیر از 4K را پخش کنید این موضوع کمی متفاوت میشود که به آن خواهیم پرداخت.

  برای ارائه محتوا با رزولوشن پایین بر روی یک تلویزیون 4K، تلویزیون باید یک فرآیند به نام upscaling انجام دهد. این فرایند تعداد پیکسل یک تصویر با وضوح پایین را افزایش می دهد، و اجازه می دهد یک عکس با یک صفحه از پیکسل های کمتر متناسب با صفحه ای بسیار بزرگ تر و پیکسل های بسیار بیشتر بزرگ شود.لازم است که به یاد داشته باشید از آنجا که مقدار اطلاعات در سیگنال به بیت تغییر نمی کند، جزئیات بیشتری وجود نخواهد داشت.

  اولین تصویر یک تصویر 1080p است که در Vizio M مجهز به 4K می شود و دومین، تصویر بومی 1080p در Vizio E.

  Upscaling Vizio M منجر به کمی صاف شدن لبه ها شد، اما به طور کلی این دو عکس بسیار شبیه به یکدیگر هستند. هیچ جزئیات بیشتری در تصویر پیشرفته وجود ندارد که شما بتوانید در تصویر 1080p بومی ببینید، پس بهتر است که خودتان تصمیم بگیرید.

  هر تلویزیونی این فرایند Upscale را انجام نمیدهد به این شکل. برخی از تلویزیون های 4K ممکن است یک تصویر را تولید کنند که بسیار نرم است. این بدان معنا نیست که 4K انقدر بد است که تفاوت انقدر زیاد باشد این به نحوه بزرگنمایی متحوای کوچکتر از 4k برای تناسب با نمایش در تلویزیون 4k اهمیت دارد، اما خیلی مهم هست که این ویژگی را قبل از خرید تلویزیون مد نظر داشته باشید.

  HDR

  HDR یک فرمت جدید برای انتقال سیگنال های ویدئویی به تلویزیون است که محدوده دینامیکی محتوا را افزایش می دهد و اجازه می دهد تا از طیف گسترده ای از رنگ ها استفاده کنند. این امر در کیفیت تصویر بسیار تاثیر گذار است، وقتی که این کار به خوبی انجام می شود، و محتوا بسیار زنده تر نمایش داده میشوند بدلیل عنق و طیف گسترده رنگ های بکار برده شده در HDR.

   

  در حالی که 4K لزومی برای پشتیبانی از HDR نیست (HDR یا SDR)، اما هنوز یک تلویزیون 1080p با پشتیبانی کامل از HDR نمیبینیم. از این رو، اگر شما علاقه مند به HDR هستید، 4K UHD تنها گزینه است

  .

  فاصله دید

  داشتن تلویزیون 4K و محتوای متناسب آن تنها کفایت نمیکند. محدودیت هایی وجود دارد که چشم می تواند آنهارا درک کند، بنابراین اگر شما در فاصله دوری از تلویزیون خود نشسته باشید (فاصله بسته به اندازه تلویزیون)، شما نمی توانید همه جزئیات را در تصویر مشاهده کنید. این بدان معنی است که اگر شما از یک تلویزیون 4K بیش از حد فاصله بگیرید، تصویر به نظر آمده همان چیزی است که شما با یک صفحه نمایش با وضوح پایین تر در تلویزیون مشاهده می کنید.

  این نمودار خط تقسیم برای بینایی معمول 20/20 را نشان می دهد. برای استفاده از نمودار، فاصله مشاهده خود را در محور عمودی و اندازه تلویزیون در قسمت افقی بررسی کنید. اگر در موقعیت بالای خط واسط قرار داشته باشد، احتمالا تفاوت اصلی بین 1080p و 4k تلویزیون مشاهده نخواهید کرد.

  این بدان معنا نیست که شما هیچ تفاوتی را نمی بینید فقط به معنای آن است که قابل توجه نخواهد بود. شما همچنین باید بدانید که این نمودار بر اساس محتویات معمولی نتیجه شده یعنی استفاده روزانه و معمول هر شخص. امروزه در فروشگاهای تلویزیون محتویاتی بسیا باکیفیت و تبلیغاتی مخصوص در تلویزیون های گران خود استفاده میکنند و از آن طرف محتویات فشرده شده و افت داده شده همان ها را در 1080TV ها استفاده میکنند که از دید مشتری بسیار کیفیت ها نمایان شود و بتوانند اجناس گرونتر خود را بفروش برسانند. در حالی که 4K به شما آن کیفیت دلربا را در فاصله ای بیش از حد معلوم شده نخواهد داد و صرفا یک تیوی معمولی نمایان میشود ،همیشه باکیفیت تر و پر جزئیات تر از یک تلویزیون 1080 در فاصله مناسب خواهد بود که به شما لذت بیشتری از تماشا القا میکند که انتخواب هوشمندانه تری نیز خواهد بود.

  نتیجه نهایی

  اگر بدنبال خرید یک تلویزیون هستید،امروزه دیگر یک تلویزیون 4K با قیمت 1080p میتوان تهیه کرد حتی باکیفیت استثنایی بالاتر و پیشرفته تر، البته به شرطی که فاصله معلوم شده برای بهترین بازده کیفی را رعایت کتید و در آن محتوای با استاندارد لازم را تماشا کنید. اگر فقط محتوای 1080 پیکسل یا حتی رزولوشن را تماشا می کنید، در کیفیت بنیادی آن تفاوتی را نخواهید دید.

  اگر شما در حال حاضر دارای یک تلویزیون 1080p خوب هستید و به اندازه کافی نزدیک به پیکسل ها نیستید و توجهی ندارید، پول خود را نگه دارید و فعلا قدمی نیست که بسیار حیاتی باشد، زیرا احتمالا شما نتیجه بهتری نخواهید گرفت، مگر اینکه برای ویژگی های فانتزی مانند Local Dimming، OLED، و HDR بخواهید هزینه کنید.

  اگرچه امروزه دشوار است میدا کردن تلویزیون هایی غیر 4K اما، 1080p معمولا بسیار ارزان است و تلویزیون های حتی کنی قیمتی تر به 4K ارتقا یافتن. ویژگی Premium یا خاص بودن تلویزیزیون از نظر کیفی در مدل های ارزان دیده نمیشود.

  خدمات مشتریان

 • تماس / ارتباط با Buybaneh
 • رویه بازگرداندن کالا
 • نصب / گارانتی / خدمات پس ار فروش
 • سوالات متداول
 • اطلاعات تماس

 • شماره های تماس جهت تماس با مدیریت : 09184844343

  شماره های تماس جهت خرید :
  09184844343
  09184591313

  دفتر : 08734226425

  آدرس : کردستان – شهرتجاری بانه – میدان جهاد – پاساژشهرداری

 • شبکه های اجتماعی